Leadership a vedení týmů
Leadership a vedení týmů
Seminář je koncipován velmi prakticky. Výuka je vedena tréninkovou formou s osobnostními testy, výukovými hrami, praktickými příklady, návody a řešením praktických situací.
Lektor
Délka semináře
Počet účastníků
Forma
STUDIJNÍ CÍLE
- o významu leadershipu při vedení týmů
- o skupinové dynamice a skupinovém tlaku
- o vytváření (budování) pracovních týmů
- o vedení a motivování pracovních týmů
- o zákonitostech komunikace v pracovním týmu
- o rolích a pozicích v týmu
- o tom, jak poznat úspěšný pracovní tým
FORMA A METODY VÝUKY
- Interaktivní forma výuky
- Písemné studijní materiály pro každého účastníka
- Prezentace v elektronické podobě
- Testy
- Případové studie
- Metodické návody
- Výukové hry
TECHNICKÉ POŽADAVKY
- Dataprojektor, flipchart, notebook
O LEKTOROVI
OBSAH
Vést a řídit jsou dvě různé činnosti; rozdíl mezi řízením a vedením; rozdíl mezi leadrem a manažerem; tři druhy osobností – vizionář, leader, manažer; hlavní cíle a zásady leadershipu.
Leader – vůdčí osobnost
Základní vlastnosti vůdčích osobností; výjimeční leadři; jaké kvality má pravý leader; jak se stát leadrem; leadership jako životní styl.
Člověk a skupiny
Člověk je „zoón politikón“; sociální potřeby; sociální „status“.
Skupinová dynamika a tlak
Soubor hybných sil a protisil; prvky skupinové dynamiky – cíle a normy, vedení a řízení, motivace a stimulace, komunikace, podskupiny, struktura a stavba skupiny, pozice a role, fáze vývoje skupiny, atmosféra, dostředivé a odstředivé síly; skupinový tlak.
Co je to tým
Kdy je to skupina a kdy už je to tým; charakteristika týmu; synergický efekt.
Cíle a normy týmů
Práce s cíly – stanovování cílů (SMART), podílení se týmu na tvorbě cílů, zveřejňování cílů; práce s normami v týmu – stanovování, přijímání a dodržování norem; oceňování nebo trestání.
Vedení a řízení týmů
Zásady vedení týmů; volby manažerských stylů; způsob přijímání rozhodnutí; pět základních pravidel nejlepších vedoucích týmů.
Motivace a stimulace týmu
Motivace a stimulace; důležitost vnitřní motivace; Maslowova pyramida potřeb; Herzbergrova dvoufaktorová teorie pracovní motivace; závislost výkonu na míře stimulace; základní kategorie stimulátorů, které nejvíce ovlivňují naše vnitřní motivy; demotivace a co s ní.
Interakce a komunikace v týmu
proces komunikace; úhel zkreslení; vnější faktory vnímání (sociální okolí a kultura); vnitřní faktory vnímání (emoce, vnitřní motivy a minulá zkušenost); tři základní komunikační pravidla; věcné a vztahové signály; symetrie a asymetrie; efektivní komunikace; základní komunikační vzorec; sociální zpětná vazba.
Podskupiny
Obecný pohled na problematiku podskupin; konkrétní doporučení pro práci s podskupinami.
Struktura a stavba týmu
hierarchická formální struktura týmu; neformální struktura týmu tvořená vzájemnými vztahy členů; nesoulad a konflikty.
Pozice a role v týmu
Oficiální struktura týmu; práva a povinnosti jednotlivých pozic; rovnoprávnost členů týmu – nezbytné; role v týmu; typologie týmových rolí od Mereditha Belbina.
Fáze vývoje týmu
předskupinové stádium; formování (utváření) týmu; bouření (kvašení) v týmu; normování neboli přijímání norem a pravidel; stabilizace a efektivní fungování; oficiální ukončení činnosti týmu.
Atmosféra v týmu
jak pracovat s atmosférou v týmu; společné oslavy a vzájemná ocenění; týmové rituály; pozor na nadměrně nastavenou soutěživost mezi týmy.
Dostředivé a odstředivé síly
Jak vyvažovat dostředivé a odstředivé síly v týmu; situační kontext; konflikty v týmu a jejich efektivní řešení.
Týmová práce
Principy týmové práce; charakteristické vlastnosti dobře fungujícího týmu; desatero týmové spolupráce; vlastnosti týmového pracovníka; speciální schopnosti týmového šéfa; týmové bloky; umění sestavit tým.
CENOVÁ NABÍDKA A BLIŽŠÍ INFORMACE
Obraťte se na svého obchodního zástupce RENTEL a.s. nebo nás kontaktujte na e-mail rentel@rentel.cz | telefon 222 508 510-12